TERNAT - Bloemenstoet (sinds 1894) - striphelden in de kijker en de Pogge kwam terug

C21

TERNAT - Bloemenstoet (sinds 1894) - striphelden in de kijker en de Pogge kwam terug

Img_8942
Het thema van de bloemencorso was dit jaar stripfiguren.
 
Img_8929
Img_8937
Img_8935
Balthazar Boma werd in een reus omgetoverd.
 
Img_8939
Ook de in Ternat geboren Schaarbeekse volksheld De Pogge, was weer van de partij.
 
Img_8936
 

MARKT EN JAARMARKT EN SINKSENKERMIS MET BLOEMENSTOET (sinds 1894)

In Ternat is er sinds 17 november 1859 een officiële markt. De Jaarmarkt vond plaats op donderdag en wel in juni, zoals je kunt zien op ee  affiche uit 1895. De zondag voordien was het Sinksenkermis met bloemenstoet..
LONGCHAMP FLEURI of BLOEMENSTOET sinds 1894
https://sites.google.com/view/erfgoedternat/geschiedenis-van-ternat/ternat-in-de-19de-eeuw
 
Gisteren was het weer zover. Door het goede weer was er een grote massa toegestroomd om de de bloemenwagens te bewonderen. Het thema was dit jaar stripfiguren.
 

Ook de (in Ternat geboren Schaarbenaar) Pogge was weer van de partij. 

DE POGGE WERD GEBOREN IN TERNAT IN 1821
 
Hij werd een Schaarbeekse volksheld. In het echte leven heette hij Pierre De Cruyer. Pogge speelde tot zijn dood een grote rol in het verenigingsleven van ‘zijn’ Schaarbeek. Hij werd beroemd en geliefd omwille van zijn gave om (buren)ruzies te beslechten. Dat deed hij onder meer met zijn beroemd geworden slagzin ‘Alles es just’. Daarbij hoorde ook een karakteristiek handgebaar.
 
Pogge wordt geboren in Ternat  in 1821 en betrekt na zijn huwelijk in Schaarbeek een bescheiden woning met verdiep aan de Haachtsesteenweg. Hij werkt er in de lokale gasfabriek,  maar hij vergezelt ook vaak Schaarbeekse groentekwekers op hun route naar de hoofdstad. Zij geven hem de bijnaam ‘Pogge’ (de afkorting van ‘Poesjenel’, het woord dat naar een stangpop verwijst, wat in Antwerpen dan weer ‘Poesje’ genoemd wordt), een duidelijke verwijzing naar zijn korte gestalte. Pogge overlijdt in Schaarbeek in 1891.
 
Zestien jaar voor zijn dood richt een groep vrienden de vereniging ‘De Vrienden van Pogge’ op. Ontmoetingsplaats is het café ‘De Drie Koningen’, aan de Haachtsesteenweg, waar ook talrijke andere verenigingen verzamelen blazen. ‘Pogge Kermis’, de jaarlijkse buurtkermis in september, vloeit voort uit deze smeltkroes aan activiteiten en kleurrijke persoonlijkheden. Tijdens de kermis wordt het standbeeld van de kleine Pogge door de straten van de wijk gedragen, een traditie die zich voortzet tot in 1990.
Delen op FacebookDelen op TwitterDelen op GoogleDelen op DeliciousDelen op DiggDelen op StumbleuponEmail ditMeer...
 
26 mei 2026
Guido
 
 
 
Terug
 

Meer Nieuws

Guido | 21 mei 2026
Commerciƫle partners, advertenties en vacatures
marc colpaert | 01 mei 2026
Guido | 30 apr 2026

archief