HALLE - DAAR IS DE MARIAPROCESSIE WEER!

C21

HALLE - DAAR IS DE MARIAPROCESSIE WEER!

Dsc_4002_01__groot_
 
Dsc_3993_01__groot_
 
Dsc_4003_01__groot_
 
Dsc_4013_01__groot_
 

 “Na de succesvolle comeback met Pinksteren 2024, keert de Halse Mariaprocessie dit jaar terug met alweer een speciale editie. We vieren 800 jaar Halle en uiteraard mag ons historisch-religieus straatspektakel dan niet ontbreken, want de geschiedenis van onze stad en de bedevaart naar de Zwarte Madonna staan centraal. Afspraak op Pinksterzondag 8 juni om 15 uur”, weet deken Guy De Keersmaecker.

De komende weken zal je merken hoe de stad weer toeleeft naar deze bijzondere zondag. De Mariavlaggen duiken op in het straatbeeld, honderden bedevaarders marcheren vanuit heel het land te voet naar de basiliek en het comité van de Mariaprocessie zorgt voor allerlei activiteiten in aanloop naar de Mariaprocessie, zoals volkstheater op z’n Brussels, een optreden van het Aalsters knapenkoor Cantate Domino en een opendeurdag in de loods waar de wagens van onze historische ommegang gemaakt worden! Starten doen we nu zondag om 10 uur. Dan wordt de misviering in onze basiliek live uitgezonden op tv, op VRT1.

Toon dat ook jij uitkijkt naar deze hoogdag voor Halle en koop nu de Halse Mariavlag (20 euro) in de webshop op www.mariaprocessie.be

 

VOLKS STRAATTHEATER


Toneelvereniging De Noordstar brengt volks straattheater naar het OLV-Centrum in Halle. Het bekende middeleeuwse verhaal van Mariken van Nieumeghen krijgt een make-over en wordt "Marieke van de Malla" en speelt zich dus af in Halle. "Het is een grappige en meeslepende bewerking geworden", vertelt Luc Collin van de Noordstar, een Brusselse toneelvereniging die intussen al meer dan 150 jaar bestaat. "De mensen met veel goesting en inzet in vervoering brengen, dat is onze missie. Straattoneel doen we graag. Zo nemen we met enkele acteurs ook deel aan de bekende Ommegang in Brussel of de Mariaprocessie in Halle."

Marieke van de Malla gaat over een jonge vrouw die zeven jaar samenleeft met de duivel. Ze krijgt berouw en doet boete. In een klooster zal ze 25 jaar lang rondlopen met ijzeren ringen rond haar hals en polsen. Kort nadat de ringen afvallen, sterft ze.

 

"Uitzonderlijk brengen we dit middeleeuwse straattoneel niet in openlucht, maar in het Onze-Lieve-Vrouwecentrum in Halle. Vorig jaar moesten we de voorstellingen annuleren omdat het te hard regende. Dit jaar neemt de organisatie het zekere voor het onzekere."

Marieke van de Malla wordt opgevoerd op zondag 4 mei om 18 uur in het OLV-Centrum in Halle. Maar behalve 'Marieke' doet De Noordstar nog een grabbel uit hun rijke repertoire aan straattheater om er een onvergetelijke avond van te maken. 

Tickets kosten 10 euro en kan je bestellen via guynechelput@telenet.be of op www.mariaprocessie.be of zijn te koop in de dekenij (Dekenstraat 15 in Halle). 

Aan de kassa betaal je 12 euro. De opbrengst gaat naar de Halse Mariaprocessie op zondag 8 juni.     

 

DE BEDEVAARDERS KOMEN!

Dankzij ‘Stoute Schoenen’, het nieuwe boek en de nieuwe podcast van succesauteur en rasverteller Bart Van Loo herontdekken we met zijn allen hoe belangrijk Halle in de Bourgondische tijd al was als bedevaartstad. Ook nu nog is vooral de maand mei -de Mariamaand- een drukke maand in de basiliek, want dan trekken weer duizenden bedevaarders naar Onze-Lieve-Vrouw van Halle. Voor de ene een moment van bezinning, voor de andere een sportieve prestatie. Je ziet ze arriveren met de bus of met de auto. Te voet of met de fiets. Sommigen komen zelfs nog met paard en kar!

De eerste groepen bedevaarders die te voet naar de basiliek komen, verwachten we op zaterdag 3 mei.

Rond half 1 verwelkomen we de wandelaars uit Wielsbeke (West-Vlaanderen) na een tocht van zo’n 80 kilometer. Zij vertrekken op vrijdagmiddag rond 4 uur in Wielsbeke aan een kapel toegewijd aan Onze-Lieve-Vrouw van Halle. Opvallendste deelnemer vorig jaar was de 84-jarige Norbert Moerman. Hij ging toen voor de 62e (!) keer te voet op bedevaart naar Halle.

Rond 3 uur verwachten we groepen uit Deerlijk, Vichte, Anzegem, Beveren-Leie en Heestert.

Om 5 uur zijn de wandelaars uit Oostrozebeke present in Halle. Al dan niet met veel blaren op de voeten!

Zo zijn er zaterdagmiddag 3 mei vanaf 14 uur vier bedevaartmissen in de basiliek. Eén daarvan is voor een groep bedevaarders uit Eichem (Ninove).

Twee weken geleden kwamen nog enkele inwoners van Ninove te voet naar de Zwarte Madonna van Halle om te bidden voor hun burgemeester die ernstig ziek is.

 

OPEN LOODSDAG!

Kom kijken hoe onze decorploeg onder leiding van Jos Maillard druk in de weer is om wagens en attributen klaar te stomen voor de Mariaprocessie van zondag 8 juni. We organiseren een Openloodsdag op zaterdag 3 mei vanaf 14 uur. Je kan er kennismaken met onze decorploeg, vragen stellen en of misschien zelfs al een handje toesteken. Blikvanger wordt een nieuwe wagen die één van de vele mirakels van Onze-Lieve-Vrouw van Halle uitbeeldt. In 1405 kwamen 13 vissers met hun schip Stella Maris in een storm terecht. Door te bidden tot Onze-Lieve-Vrouw van Halle ging de storm liggen en werden schip en bemanning gered.

Maar de decorploeg zorgde ook voor nieuwe attributen zoals zwaarden en dolken voor het leger van Filips van Kleef.

We zoeken creatieve mensen om mee wagens en attributen te ontwerpen, lassers, schilders of gewoon handige harry’s en doe-het-zelvers. Interesse? Kom op 3 mei naar onze loods op jeugdcentrum Stroppen of stuur een mailtje naar decor@mariaprocessie.be.

 

 

FIGURANTEN EN KOSTUUMS

In het stikatelier werd de voorbije maanden onder leiding van Rita Vander Cluyzen hard gewerkt aan nieuwe kostuums! Ze hebben meer dan 40 nieuwe soldatenkleren gemaakt voor het leger van Filips van Kleef. Ook enkele Jezuïeten zullen dit jaar een nieuw soutane krijgen. Daarnaast werden er ook heel wat bestaande kostuums bijgewerkt en hersteld. 

Het wordt weer een aantrekkelijk historisch spektakel ter ere van de Zwarte Madonna van Halle met tal van nieuwigheden. 

 "De Mariaprocessie is erfgoed om te koesteren. De geslaagde comeback zorgde de voorbije maanden voor erg veel enthousiaste reacties. Hallenaren die fier zijn op hun stad laten spontaan van zich horen om mee te werken", vertelt een trotse Guy Nechelput van het organisatieteam. 

Vergeet niet in te schrijven, als je met een groep vrienden of collega's wil meelopen en schitteren als acteur of figurant in één van onze chique kostuums. Ook mensen die onderweg eens het beeld van Onze-Lieve-Vrouw willen dragen (een bijzonder voorrecht!) mogen van zich laten horen. Neem contact op met de regisseur johan.vencken@mariaprocessie.be 

 

DE BIJZONDERE MARIAPROCESSIE VAN 2025

Na het succes van de processie vorig jaar, werd beslist om de ommegang voortaan weer elk jaar te organiseren. De stoet zal elk jaar uitgebreid worden met nieuwe wagens, groepen en taferelen.

“Zo zal er dit jaar een praalwagen te zien zijn die de “Schenking van de Stadskeure” uitbeeldt n.a.v. de 800e verjaardag van de stad Halle. Maar ook de populaire groep van de 18 bisschoppen en ook de grauwzusters die de bedevaarders verzorgden keren terug”, weet regisseur Johan Vencken.

Onze-Lieve-Vrouw van Halle krijgt een belangrijke plaats in de ommegang. Zo zullen de mirakelen die aan haar worden toegedicht, uitgebeeld worden in het tweede deel van de processie. “Inspiratie daarvoor halen we bij de verschillende mirakelschilderijen in de basiliek. Het eerste mirakel dat wordt uitgebeeld is meteen een van de spectaculairste, namelijk het mirakel van de Stella Maris of het visserschip “Ster van de zee”. Dit schip kwam in een zware storm terecht en werd gered door Onze-Lieve-Vrouw van Halle die de storm deed bedaren. Dit mirakel wordt uitgebeeld met een gloednieuwe praalwagen, die momenteel in aanbouw is. De storm en de bange vissers worden uitgebeeld met een nieuwe choreografie, die werd uitgewerkt door Hannelore Debraekeleer, onder meer bekend van Dansstudio Emily Cremers uit Halle.

 

TRAJECT VAN DE STOET

De Mariaprocessie start om 15u en loopt langs Vondel, Possozplein, Grote Markt, Melkstraat, Beestenmarkt, Volpestraat, Minderbroederstraat, Oudstrijdersplein, Theunckensstraat, Arkenvest, Parklaan, Basiliekstraat, Maandagmarkt, Beestenmarkt, Ninoofsesteenweg, Dekenstraat, Mgr. Senciestraat, Leide (Ontbinding).

 Het beeld van Onze-Lieve-Vrouw van Halle verlaat om 14u30 de basiliek en keert na de viering in het Mariahof omstreeks 18 uur terug naar de basiliek onder begeleiding van de Pauselijke Zouaven, die ook weer van de partij zullen zijn en enkele salvo’s zullen lossen ter ere van de Zwarte Madonna.

 

 

ZITPLAATSEN OP TRIBUNE

Volg de Mariaprocessie vanop de 1e rij! Interesse in een zitplaats op de tribune? Ze zijn te koop via www.mariaprocessie.be of de dag zelf op het Oudstrijdersplein voor 8 euro. Mensen met een handicap betalen ook 8 euro, maar hun begeleider kan gratis mee komen. Voor hen zijn speciale plaatsen voorzien. Reserveren kan via de website www.mariaprocessie.be

Kan je er zondagmiddag 8 juni niet bij zijn? Je kan de Mariaprocessie dit jaar live volgen via GruuteMet TV.

 

 

DE AFFICHE!

“Graag laten we jongeren kennismaken met ons cultureel erfgoed. Daarom engageerden we ook dit jaar 24 leerlingen van de Don Boscoschool in Halle om onder leiding van Francis Berteloot van de grafische afdeling de affiche van de Mariaprocessie te ontwerpen en te drukken. Het werd nog even spannend, want vlak voor de paasvakantie brak er brand uit in de school in Blok S waar ook de drukkerij gevestigd is. Maar gelukkig bleef de schade beperkt. Uiteindelijk werd het ontwerp van Mohamed Rayane gekozen. Hij zit in het 5e jaar Grafische Media. Zijn artiestennaam is Mootjz. Mohamed is de broer van Oumi en dus de schoonbroer van Remco Evenepoel.

 

 

HET AALSTERSE KNAPENKOOR!

In aanloop naar de Mariaprocessie is er nog een opvallende activiteit.

Op vrijdag 23 mei halen we het Aalsterse Knapenkoor “Cantate Domino” naar de basiliek.

Dit jongens-en mannenkoor bestaat sinds 1959 en heeft al een stevige reputatie opgebouwd. Cantate Domino trad al meerdere malen op voor de Koninklijke Familie van België en verzorgde kerstconcerten in het Koninklijk Paleis, mocht op audiëntie bij de paus, maar het koor gaf ook al optredens in de Verenigde Staten, Egypte, Thailand, Venezuela, India en.. nu in Halle!

Het koor bestaat uit leerlingen en oud-leerlingen van het Sint-Maarteninstituut te Aalst. Elk jaar worden er nieuwe, jonge stemmen gevormd. De knapen repeteren 's morgens vanaf half acht, tijdens de middagpauze en één keer per week na de schooluren; de oudere zangers repeteren vrijdag- en zaterdagavond.

Het optreden start op vrijdag 23 mei om 20u00 in de basiliek van Halle, de deuren gaan open om 19u30. Kaarten kosten 20 euro en zijn te koop in het Toerismekantoor op de Grote Markt, in de dekenij Dekenstraat 15 in Halle of online op www.mariaprocessie.be

 

Delen op FacebookDelen op TwitterDelen op GoogleDelen op DeliciousDelen op DiggDelen op StumbleuponEmail ditMeer...
 
25 apr 2025
Devogeleer Emile
© Devogeleer Emile
 
 
 
Terug
 

Meer Nieuws

Commerciële partners, advertenties en vacatures

archief